Handelsbetingelser

 card logo

 

Betaling

Dansk Hanggliding & Paragliding Union modtager betaling med Dankort, Visa, MasterCard, og JCB. Betaling for DHPU medlemsskab, Klub medlemsskab samt forsikring skal ske forud for at der kan udstedes et gyldigt Pilot ID. Betalingen for indeværende år gælder fra 1. Januar til 31. December. Begge dage inklusiv.

Beløbet vil blive trukket fra din konto så snart den købte ydelse er registreret i DHPU’s system. Kræver dit køb udstedelse af et nyt Pilot ID eller anden form for fysisk dokumentation, vil beløbet blive trukket så snart kortet / dokumentationen er afsendt fra Sekretariatet.

 

Dansk Hanggliding & Paragliding Union krypterer alle dine kortoplysninger med den såkaldte SSL (Secure Socket Layer) protokol. Det betyder, at uvedkommende ikke kan aflæse dit kortnummer eller andre informationer under transaktionen med PBS.

 

Ydelser

DHPU's betalingssystem er udelukkende for foreningens medlemmer. For at kunne flyve lovligt i indeværende år er der 3 ting der skal betalts for - jf. vores lovgrundlag (Trafikstyrelsens BL 9-5):

 

1. DHPU Medlemsskab

2. Ansvarsforsikring

3. Klub Medlemsskab til din stamklub.

 

Du skal være opmærksom på at der kan være klubber som har valgt ikke at bruge DHPU's betalings system. Så fremt din stamklub står som DKK 0.- i betalingssystemet, skyldes det formentligt at den ikke er med i ordningen på trods af at det er gratis for klubben. Du skal således istedet kontakte klubbens kasser for at få bragt dette i orden efter som du ikke får udleveret dit Pilot ID før DHPU har registreret din betaling til din stam klub. 

 

Husk... Du er først lovligt flyvende når du har adgang til dit gyldige Pilot ID for indeværende år.

 

Pilot ID kortet indeholder følgende oplysninger:

 

  • Gyldigt medlemsskab for DHPU i indeværende år.
  • Forsikrings oplysninger (Police) for indeværende år.
  • Dine aktuelle Rating oplysninger (hvilke rettigheder og flytyper du er godkendt til at flyve).

 

Levering

For at du lovligt kan flyve fra årets første dag, udsender vi allerede opkrævning i December måned året før. Du skal påregne op til 14 dages ekspeditions tid i denne travle periode hvor alle Pilot ID/certifikater skal udstedes. Har du behov for at kunne flyve fra årets første dag, er det derfor en god ide at betale for dine ydelser i god tid.

Du kan læs mere om priser for div. ydelser under menuen "Priser og ydelser".

 

Dit Pilot-ID er digitalt og kan tilgåes efter du er logget ind. Det kræver dog at Dansk Hanggliding & Paragliding Union har modtaget og registreret din betaling for gældende medlems år. Ved køb af fysiske dokumentation eller andet, sørger Postnord for leveringen jf. deres leveringsfrister (med mindre andet er aftalt eller angivet). Såfremt der opstår forsinkelser hos Postnord, vil dette tilsvarende forsinke leverancen i forhold til den ønskede leveringsdato. Dansk Hanggliding & Paragliding Union kan ikke drages til ansvar for forsinkelser hos Postnord. I tilfælde af meget forsinkede (adskillige dage) eller decideret udeblevne leverancer, fremsender Dansk Hanggliding & Paragliding Union naturligvis en ny leverance uden beregning.

Reklamationsret
Dansk Hanggliding & Paragliding Union yder reklamationsret i hele det indeværende år på Pilot ID Kort, samt IPPI Kort. I forbindelse med reklamationssager på nævnte kort afholder Dansk Hanggliding & Paragliding Union returneringsomkostninger.

 

Reklamation og varereturnering (Pilot ID & IPPI Kort)
Ved fejl, mangler eller evt. udeblivelse af leverancer bedes du kontakte vores sekretariat:

 

Dansk Hanggliding & Paragliding Union
Idrættens Hus

Brøndby stadion 20

2605 Brøndby

Tlf: (+45) 43 26 23 65

Email: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

 

Fortrydelsesret
Der er 14 dages fortrydelsesret på alle betalte ydelser gældende fra den dag betalingen er gennemført. Hvis du vælger at fortryde et køb, skal du blot kontakte Dansk Hanggliding & Paragliding Union her om, samt returnere de kort som du eventuelt har modtaget. Når kortene er modtaget retur og godkendt, refunderes købsprisen til din konto indenfor få dage. Omkostninger til returnering skal du selv afholde.